Jak finančně plánovat příchod a výchovu dítěte?

Plánování příchodu dítěte do rodiny je krásné období plné očekávání a radosti. Kromě těchto pozitivních emocí však plánování také přináší své finanční výzvy. Zvláště pokud jde o první dítě. Z pohledu nastávajících rodičů může být obtížné si uvědomit, kolik peněz bude skutečně potřeba pro jeho péči a výchovu. 

 

Příprava na příchod dítěte

Základní výbava pro novorozence může stát 50 tisíc korun a více, a to i v případě pokud nevolíte striktně značkové vybavení.

Průběžné náklady se v prvním půl roce po narození dítěte pohybují mezi 6 a 8 tisíci korunami měsíčně.

Pokud má matka v plánu nekojit a používat umělou výživu, přidejte až 2,5 tisíce korun měsíčně navíc. Tyto náklady je důležité vzít v potaz a plánovat až dva roky dopředu.

 

Mateřství a finanční zajištění

Pokud žena půjde na mateřskou a jeden z rodičů na rodičovskou dovolenou, její příjem bude průměrně 7-8 tisíc korun měsíčně. Proto je ideální přípravu rozpočtu a ověření podmínek provýplatu mateřské i rodičovské konzultovat s odborníkem.

Nárok na peněžitou pomoc v mateřství nevzniká automaticky, je potřeba splnit několik podmínek, včetně účasti na nemocenském pojištění alespoň 270 dní během dvou let před nástupem na mateřskou.

Je důležité si plně uvědomit, že jeden z partnerů může strávit až čtyři roky u jednoho dítěte na rodičovské dovolené. A proto je důležité uvažovat o dostatečně vysoké rezervě, než se oběma partnerům vrátí příjem v plné výši.

 

Vývoj nákladů v průběhu času

Jak dítě roste, tak se mění i náklady spojené s jeho výchovou. Začínají přibývat náklady spojené se školkou, stravováním, aktivitami a vzděláváním. Větším zásahem do rodinného rozpočtu mohou být také kroužky a další zájmové aktivity.

V případě, že dítě pokračuje na střední nebo vysokou školu a nemá školu v místě bydliště, je nutné počítat i s náklady na dojíždění nebo na ubytování.

V závislosti na těchto vlivech mohou průběžné náklady na dítě růst nebo klesat. 

 

Dlouhodobé finanční plánování

Dlouhodobé finanční plánování je klíčové pro zajištění stabilního a bezpečného života pro vaše dítě. To zahrnuje například odkládání peněz na vysokoškolské studium, první auto nebo na koupi bytu.

Existují různé formy spoření pro děti, které nabízí banky a pojišťovny. Například stavební spoření nebo životní pojištění s investičním komponentem. Rozhodně stojí za zvážení otevřeníúčtu pro dítě a pravidelné odkládání peněz na tento účet. Pokud se nemůžete rozhodnout jak a kam peníze odkládat, kontaktujte mě.

 

Prostředky a podpory od státu

Kromě vlastního plánování a úspor je důležité vzít v úvahu také státní podporu. V České republice existují různé formy podpor, jako je mateřská, rodičovský příspěvek, přídavky na děti, nebo daňové úlevy. Mějte na paměti, že ne všechny tyto podpory jsou automatické a je nutné je řádně zažádat.

 

Slovo závěrem

Plánování financí pro budoucí rodinu je zásadním krokem, který může rozhodnout o pohodě a klidu v rodinném životě. Protože současných podmínkách je běžné, že výchova dítěte přináší významné finanční náklady, které se často vyšplhají na více než 2 miliony korun. A proto se finanční plán, který zahrnuje příchod dítěte, může jevit jako komplexní a zdánlivě nepřekonatelný úkol.

Jako finanční poradce mám širokou škálu nástrojů a zkušeností, které vám pomohou připravit se na všechny fáze života vašeho dítěte, od těhotenství až po studia na vysoké škole. Bez ohledu na to, zda jste zaměstnanec nebo podnikatel, vám mohu pomoci vytvořit financování mateřské a rodičovské dovolené, zabezpečit potřebné pojištění a navrhnout efektivní strategii spoření pro budoucí vzdělání vašeho dítěte.

 

Připravte se na nový život s mou pomocí.

Získejte klid a jistotu, že jste pro své dítě udělali maximum.

Kontaktujte mě ještě dnes a domluvte si nezávaznou konzultaci. Těším se na vás!

Ohlasy mých klientů

Drahomír Zubíček
Drahomír Zubíček
Pana Vozáka mohu opravdu jen doporučit, je to člověk na svém místě. Hned na první schůzce jsme věděli jaké máme možnosti a domluvili další postup. Během krátké doby bylo vše vyřízeno. Rychlost, pečlivost, vše perfektně vysvětleno. Prostě paráda 👍
Petr Jurajda
Petr Jurajda
Maximální spokojenost, poradí, vysvětlí, doporučí jen to nejlepší za nejlepší podmínky 👍👍
Mr WICK
Mr WICK
Skvělý finanční poradce, pomůže s hypotéku i s půjčkou, výborný osobní přístup
Prokop Buben
Prokop Buben
Maximální spokojenost s p. Vozákem, vždy poradí a udělá vše co nejlépe. Doporučuji.
Roman Lukač - YESMARK
Roman Lukač - YESMARK
Pan Vozák mi byl doporučen! Je to fakt odborník, palec nahoru.
Martin
Martin
Pan Vozák vždy rád poradí a ušetří na všech finančních produktech . Určitě doporučuji .
Lucie Doležalová
Lucie Doležalová
Profesionální jednání, přístup, rady, pomoc. Jsem velmi spokojená. Pokud se týká mých financí zde si nechám vždy poradit a pomoci. Doporučuji.
Marek Podlesný
Marek Podlesný
Pana Vozáka jsem kontaktoval na doporučení. Velice jsem spokojen s jeho osobním přístupem. Po vyslechnuti mého požadavku ohledně koupí bytu se vším poradil a po doložení veškerých podkladů zařídil ůvěr na koupi tohoto bytu. Se službami jsem spokojen a můžu jen doporučit.
Martina Foukalová
Martina Foukalová
Naprostá spokojenost, děkuji. Všem doporučuji.
Kateřina Bagarová
Kateřina Bagarová
Přes pana Vozáka jsme řešili už nespočet věcí. Od koupi bytu, přes prodej bytu, a dále hypotéka na novostavbu. Od toho se odvíjí pojištění domu. Nechybí ani koupě a pojištění vozidla, a když máme pojištěné plechy tak přeci i životní pojištění. Jestliže vznikne jakýkoliv problém, vždycky víme na koho se obrátit, a tento neskutečný člověk nám dokáže ve vteřině pomoct. Všechno postupně vysvětlí a poradí. Neznám lepšího člověka, než je pan Vozák. Nejen, že je dokonalý ve svém oboru, ale pořád je to taky člověk se srdcem na pravém místě, a vždy hledá to nejlepší řešení, které by se líbilo i mu samotnému. Asi jen jediné mínus to má...a to, že takový pan Vozák je jen jeden! Protože takových lidí, není nikdy dost. 🙂

Svěřit sebe a svou rodinu do dobrých rukou

Napište mi

Chcete dát své finance do pořádku a nepřicházet tak o své peníze? Napište mi.

Souhlas se zpracováním osobních údajů

3 + 8 =

* povinný údaj