Dětský účet a mnohem víc: Kompletní průvodce financemi pro vaše dítě

dětský účet

Finanční vzdělání je jedním z nejlepších darů, které můžeme dát našim dětem.

V minulých článcích jsem se podívali na to se připravit na příchod dítěte, nebo jak zvládnout partnerské finance, nyní se podíváme na to, že učení dětí o hodnotě peněz, spoření a investicích je základem pro jejich budoucí finanční prosperitu, zodpovědnost a spokojený život. Tento článek vám poskytne základní přehled, nebo-li průvodce financemi ohledně toho jak dětem zajistit spokojený vstup do dospělého života.

 

Založení účtu, kdy s tímto krokem začít

Jedním z klíčových principů investování, ale i finanční gramotnosti vašich dětí je čas. Čím dříve začnete investovat nebo edukovat své dítě, tím déle bude vaše investice růst, dítě bude mít více času na poučení ze svých chyb a také lépe pozná sílu složeného úročení. Ideálně byste měli začít investovat pro své dítě co nejdříve, nejlépe krátce po jeho narození, nebo ještě před tím, než se o jeho příchodu vůbec dozvíte. Čím dříve začnete, tím méně budete muset investovat měsíčně, aby jste dosáhli finančního cíle svého dítěte.

 

S tímto krokem jsou spojeny finanční cíle, které si pro svou ratolest stanovíte. Pokud budeme počítat s fiktivní výnosností celého portfolia dítěte 10% p.a. (nezapomínejte brát v potaz riziko a likviditu), tak na každý uspořený milion budete potřebovat:

 

  • 1 000 000 Kč po 18 letech: Abyste dosáhli tohoto cíle, budete potřebovat investovat přibližně 2 000 Kč měsíčně.
  • 1 000 000 Kč po 15 letech: Abyste dosáhli tohoto cíle, budete potřebovat investovat přibližně 2 800 Kč měsíčně.
  • 1 000 000 Kč po 10 letech: Abyste dosáhli tohoto cíle, budete potřebovat investovat přibližně 5 300 Kč měsíčně.
  • 1 000 000 Kč po 5 letech: Abyste dosáhli tohoto cíle, budete potřebovat investovat přibližně 13 400 Kč měsíčně.
  • 1 000 000 Kč po 3 letech: Abyste dosáhli tohoto cíle, budete potřebovat investovat přibližně 24 500 Kč měsíčně.

 

Založení účtu u správné banky či finanční instituce, co by mělo ovlivnit vaše rozhodování

 

Poplatky:

Zatímco některé banky mohou nabízet vysoké úrokové sazby, mohou mít také vyšší poplatky za vedení účtu nebo za jiné služby. Dbejte na skryté poplatky, které by mohly snížit celkové spoření.

 

Zúročení:

Ne všechny banky nabízejí stejné úrokové sazby. Je důležité porovnat různé nabídky a vybrat tu s co nejlepším zúročením. Připomeňte si, že některé vyšší sazby mohou být podmíněny určitým zůstatkem nebo pravidelnými vklady.

 

Mobilní aplikace a online nástroje:

Ve světě technologií je přístup k účtu přes mobilní aplikaci nebo online platformu nezbytností. Děti, které vyrůstají v digitálním věku, ocení možnost sledovat svůj pokrok a učit se finančním nástrojům v digitálním prostředí. Existují také instituce, které dovolují měnit uživatelský profil a přístup k financím v internetovém bankovnictví podle toho, jak vaše dítě roste

 

Zřízení účtu a první kroky v bance

 

Většina bank bude vyžadovat určitou formu identifikace pro rodiče i dítě. Mějte připravený rodný list dítěte, občanský průkaz rodiče a možná další dokumenty, které vám banka specifikuje. Ne vždy je nutné jít do banky osobně, dnes už tento typ žádosti vyřídíte i online.

 

Učení o finanční gramotnosti a správě účtu

Jedním z hlavních cílů zřízení dětského účtu je vzdělávání. Mějte na paměti následující kroky, abyste své dítě vedli k finanční gramotnosti:

 

Stanovení cílů:

Pomozte dítěti stanovit si konkrétní finanční cíle, ať už jde o nákup nového hračky, knihy nebo šetření na větší nákup v budoucnosti. Mohou to být i krátkodobé cíle, jako je nákup nové hračky, fotbalového dresu apod. nebo dlouhodobější cíle, jako je šetření na studium, které budete mít pod palcem vy jako rodiče, ale začněte na to své děti připravovat již v průběhu jeho dospívání. Tyto cíle mohou být také spojené s náročností produktů. Pro ty krátkodobé vám budou stačit spořící účty, pro ty dlouhodobé budete potřebovat znát investiční fondy nebo ETF.

 

Přizpůsobení strategie s věkem:

Jak dítě roste, jeho finanční potřeby a cíle se mohou měnit. Je důležité pravidelně revidovat a přizpůsobovat finanční strategii. S věkem a větším zájmem o finance může dítě chtít zkoumat složitější produkty přes již zmiňovaný přístup do internetového bankovnictví, využívání platební karty až přes investiční produkty, jako jsou jednotlivé akcie, podílové fonty nebo dluhopisy. S tímto vývojem je také vhodné umožňovat svému dítěti větší kontrolu nad svým účtem, což mu pomůže získat více praxe v řízení financí.

 

Pravidelnost:

Základním prvkem vkládání peněz na jakoukoliv spořící platformu je pravidelnost a to, až už jde o vklady, jejichž původem je o kapesné, peníze z dárků nebo jiné příjmy. Ukažte svému dítěti, jak se jeho úspory zvyšují s časem a to jen díky tomu, že jsou uloženy.

Pomoci vám může i příklad historického vývoje trhů, a to jak hodnota investic  nebo úspor může růst.

 

Diskuse o penězích:

Pravidelně mluvte s dítětem o penězích, úsporách a významu investování. Vysvětlete, jak fungují úroky, jak si peníze „vydělávají“ peníze a jak mohou malé částky postupně růst.

 

Praktická cvičení:

Využijte online nástroje a aplikace, které banka nabízí, abyste dítěti ukázali, jak spravovat účet, sledovat transakce a plánovat výdaje. Například můžete ukázat, kolik utrácí za malé věci, a co by se mohlo dít, kdyby vaše dítě tyto částky ukládalo bokem.

 

Edukativní hry a investiční simulátory:

Existuje mnoho her zaměřených na vzdělávání dětí v oblasti financí a investic. Tyto hry mohou být zábavným způsobem, jak se děti naučit základním finančním koncepcím.

 

Za mě mohu doporučit:

Finanční svoboda

Monopoly

Oeconomica

Cashflow

 

Investice a spoření pro děti mohou být skvělým způsobem, jak jim poskytnout finanční hlavičku do života. Kromě poskytování finanční podpory jim také nabízí cenné lekce o hodnotě peněz, trpělivosti a dlouhodobém plánování. S průběžným vzděláváním a správnými nástroji můžete své děti vybavit dovednostmi a znalostmi, které potřebují k tomu, aby se staly finančně gramotnými dospělými. Pokud si nejste jisti, jak správně postupovat nebo hledáte odbornou radu, neváhejte mě kontaktovat. Jsem zde, abych vám pomohl. Jsem Libor Vozák finanční poradce a otec, který řeší stejné otázky jako vy. Ozvěte se mi.

Ohlasy mých klientů

Drahomír Zubíček
Drahomír Zubíček
Pana Vozáka mohu opravdu jen doporučit, je to člověk na svém místě. Hned na první schůzce jsme věděli jaké máme možnosti a domluvili další postup. Během krátké doby bylo vše vyřízeno. Rychlost, pečlivost, vše perfektně vysvětleno. Prostě paráda 👍
Petr Jurajda
Petr Jurajda
Maximální spokojenost, poradí, vysvětlí, doporučí jen to nejlepší za nejlepší podmínky 👍👍
Mr WICK
Mr WICK
Skvělý finanční poradce, pomůže s hypotéku i s půjčkou, výborný osobní přístup
Prokop Buben
Prokop Buben
Maximální spokojenost s p. Vozákem, vždy poradí a udělá vše co nejlépe. Doporučuji.
Roman Lukač - YESMARK
Roman Lukač - YESMARK
Pan Vozák mi byl doporučen! Je to fakt odborník, palec nahoru.
Martin
Martin
Pan Vozák vždy rád poradí a ušetří na všech finančních produktech . Určitě doporučuji .
Lucie Doležalová
Lucie Doležalová
Profesionální jednání, přístup, rady, pomoc. Jsem velmi spokojená. Pokud se týká mých financí zde si nechám vždy poradit a pomoci. Doporučuji.
Marek Podlesný
Marek Podlesný
Pana Vozáka jsem kontaktoval na doporučení. Velice jsem spokojen s jeho osobním přístupem. Po vyslechnuti mého požadavku ohledně koupí bytu se vším poradil a po doložení veškerých podkladů zařídil ůvěr na koupi tohoto bytu. Se službami jsem spokojen a můžu jen doporučit.
Martina Foukalová
Martina Foukalová
Naprostá spokojenost, děkuji. Všem doporučuji.
Kateřina Bagarová
Kateřina Bagarová
Přes pana Vozáka jsme řešili už nespočet věcí. Od koupi bytu, přes prodej bytu, a dále hypotéka na novostavbu. Od toho se odvíjí pojištění domu. Nechybí ani koupě a pojištění vozidla, a když máme pojištěné plechy tak přeci i životní pojištění. Jestliže vznikne jakýkoliv problém, vždycky víme na koho se obrátit, a tento neskutečný člověk nám dokáže ve vteřině pomoct. Všechno postupně vysvětlí a poradí. Neznám lepšího člověka, než je pan Vozák. Nejen, že je dokonalý ve svém oboru, ale pořád je to taky člověk se srdcem na pravém místě, a vždy hledá to nejlepší řešení, které by se líbilo i mu samotnému. Asi jen jediné mínus to má...a to, že takový pan Vozák je jen jeden! Protože takových lidí, není nikdy dost. 🙂
Radek Tomaník
Radek Tomaník
Skvělé finanční poradenství Osobní přístup
Joe Ngobeni
Joe Ngobeni
Trading with a trusted account manager is what can make your dreams come through. For me Mrs Rochelle Nelson has the best trading strategies to win. I never believed on any post recommending online trading until I gave a try and the outcome was great for me. Making $6750 out of $1000 was a whole lot of profit for me. Thank me later you can contact her via;facebook"Rochelle Nelson Email:rochellenelson731@gmail.com Whatsapp: +16267909787
Pietro Pietro
Pietro Pietro
Po dlouhé době jsem se potkal s člověkem a týmem kolem něj, který dělá svoji práci naprosto nad rámec, co se považuje za dostatečné pro splnění výsledku dané věci. Za dobu, co jsem na světě jsem se setkal s hodně lidmi z oboru financí a pojištění a věřte mi, že většinou si odemne vysloužil samolepku "pojišťovák" , tedy z mého pohledu člověk, který prošel školením typu Kapitol či oufauvé a cílem je sypat smlouvy pro všemi daný jasný cíl, mít miliony a dům na Bahami. Zde jsem se setkal s pomocí, profesionalitou a opravdu se zájmem dojít do cíle ve prospěch mne, tedy zákazníka. Ještě bych chtěl podotknout, že se mi vyplatí i spolupráce na vzdálenost 300km =) Všechna čest práci Vašeho týmu
Alena Šumšalová
Alena Šumšalová
Doporučuji. Ochota,vstřícnost jak při uzavírání pojistek,tak u jejich plnění.
Kača Bagarová
Kača Bagarová
Přes pana Vozáka jsme řešili už nespočet věcí. Od koupi bytu, přes prodej bytu, a dále hypotéka na novostavbu. Od toho se odvíjí pojištění domu. Nechybí ani koupě a pojištění vozidla, a když máme pojištěné plechy tak přeci i životní pojištění. Jestliže vznikne jakýkoliv problém, vždycky víme na koho se obrátit, a tento neskutečný člověk nám dokáže ve vteřině pomoct. Všechno postupně vysvětlí a poradí. Neznám lepšího člověka, než je pan Vozák. Nejen, že je dokonalý ve svém oboru, ale pořád je to taky člověk se srdcem na pravém místě, a vždy hledá to nejlepší řešení, které by se líbilo i mu samotnému. Asi jen jediné mínus to má...a to, že takový pan Vozák je jen jeden! Protože takových lidí, není nikdy dost
Pavel Horak
Pavel Horak
Pan Vozák nám nesmírně pomohl, jsme mu vděční a můžeme ho jen doporučit. Je velmi spolehlivý finanční poradce a nejlepší hypotékář.
Jitka Jitule Wowková
Jitka Jitule Wowková
Velice ráda doporučuji! Spolehlivost, lidskost a profesionalita. 👌😉
Ilona Poštulková
Ilona Poštulková
Velmi solidní přístup ke svým klientům. Příjemný a spolehlivý hypoteční poradce. Ochotně poradí pomůže a vyřídí úvěr pro koupi nemovitosti a bytu. Doporučuji ☺.

Svěřit sebe a svou rodinu do dobrých rukou

Napište mi

Chcete dát své finance do pořádku a nepřicházet tak o své peníze? Napište mi.

Souhlas se zpracováním osobních údajů

1 + 14 =

* povinný údaj